TOEFL

TOEFL IBT 4 Bölümden oluşmaktadır.

OKUMA BÖLÜMÜ: (60 DK)

Okuma bölümünde her biri yaklaşık 700 kelimeden oluşan 3 okuma parçası vardır. Her bir parçanın 11-15 sorusu olup toplamda 39-42 soru vardır. Bazı soruların puanları bir puandan fazladır.

DİNLEME BÖLÜMÜ: (60 DK)

Dinleme bölümünde 2 karşılıklı konuşma ve 4 üniversite dersi vardır. Her bir karşılıklı konuşma 2-3 dakika olup her biri için 5 soru sorulmaktadır. Üniversite dersleri 4-6 dakika arası olup her bir için 6 soru sorulmaktadır. Bu bölümün soru toplamı 34’dür.

KONUŞMA BÖLÜMÜ: (20 DK)

Konuşma bölümünde 6 soru vardır. İlk 2 bölüm için öğrencilerden verilen konu üzerine 45 saniye boyunca konuşmaları istenir ve her bir soru için 15 saniye hazırlık süresi verilir. Bu iki soruda sorulan konular genellikle kişisel deneyimler, fikirler,ve tercihlerdir. 3-4 numaralı sorularda öğrencilerden kısa bir okuma parçası okuyup, aynı konuda bir dinleme parçası dinleyip o konuda sorulan soru hakkında 1 dakika konuşmaları istenir. Hazırlanmaları için de 30 saniyeleri vardır. Son iki soruda ise öğrenciler biraz daha uzun dinleme (karşılıklı konuşma veya üniversite dersi) yapıp 20 saniye hazırlık yaptıktan sonra 1 dakika boyunca sorulan soruyla ilgili konuşuyorlar.

YAZMA BÖLÜMÜ: (60 DK)

Yazma bölümü iki kısımdan oluşuyor. Birinci bölümde öğrenciler bir parça okuyup aynı konuyla ilgili bir de dinleme yaptıktan sonra, konuyla ilgili sorulan bir soruya 150-225 kelime arası bir yazı yazıyorlar.
İkinci bölümde ise en az 300 kelimeden oluşan kişisel deneyim, fikir ve tercihler konularında yazı yazıyorlar.

Bizi Takip Edin

Bize Ulaşın